Handicapovaní


obr

Pro koho

Systém I4Control® umožňuje motoricky handicapovaným uživatelům ovládat osobní počítač prostřednictvím očních pohybů, případně pohybů celé hlavy. Tento systém plně nahrazuje běžnou počítačovou myš a nabízí tak svému uživateli jednoduchý způsob, jak prostřednictvím oka komunikovat s instalovanými aplikacemi.


obr

Jak to funguje

Zařízení lze připojit k jakémukoliv počítači prostřednictvím USB rozhraní a po snadné instalaci jej využívat k ovládání aplikací, a to včetně klávesnice. Základ systému tvoří malá kamera, která je uchycena k brýlové obrubě a z bezprostřední blízkosti snímá uživatelovy oční pohyby. Získaná informace o změně polohy zorničky slouží přímo k řízení polohy počítačové myši. Například podívá-li se uživatel vpravo, počítačový kurzor se pohybuje vpravo atd. Kliknutí levého a pravého tlačítka myši nahrazuje mrknutí, či spíše zavření oka na nastavenou dobu.


obr

Řešení

Systém ovládání počítače očními pohyby I4Control® vyvinula společnost Medicton ve spolupráci s ČVUT Praha a za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a Evropské unie. Název zařízení I4Control® je anglickou fonetickou hříčkou: „I4“ se čte stejně jako eye for – „oko pro“ a „control“ znamená „ovládání“. K důležitým výhodám patří jednoduchý způsob používání, mobilnost, univerzálnost, a v neposlední řadě i nízká cena. Více o zařízení Medicton I4Control® zde


obr

Půjčovna

Zájemci o systém I4Control® si mohou zapůjčit kompletní řešení, včetně notebooku či stolního počítače s LCD monitorem. Testování v prostorách dodavatele je zdarma, zapůjčení domů je zpoplatněno. Dále je možné vyzkoušet speciální stolečky či držáky pro ovládání systému I4Control® z postele. Více informací zde.

Ocenění

Systém I4Control® pro ovládání PC pomocí očních pohybů pro osoby s motorickým postižením, byl vybrán jako jeden z pěti medailistů v kategorii e-Accessibility (e-Dostupnost) evropské ceny e-Inclusion Awards 2008. Účastnil je rovněž dvanáctého ročníku soutěže Pirelli Internetional Award 2007, kde byl odbornou porotou vybrán z více než sto padesáti projektů mezi pět finalistů.

Kolektiv vývojářů systému I4Control® v čele s Ing. Marcelou Fejtovou získal v roce 2006 cenu rektora ČVUT za vynikající vědecký výsledek a příspěvek k rozvoji výzkumu a vývoje na pražské technické univerzitě.

Na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně získal Projekt I4Control® v roce 2006 zlatou medaili v kategorii Výzkum, služby, instituce. Do soutěže byla přihlášena jeho modifikace pro bezkontaktní ovládání složitých průmyslových zařízení či technologií.

Systém I4Control® se zúčastnil v rámci evropského projektu COGAIN (Communication by Gaze Interaction) výstavy IST 2006 v Helsinkách a získal jako jeden ze tří vystavovaných exponátů ocenění Best Exhibit Award. Výstavy se účastnilo celkem 160 vystavovatelů ze všech států Evropy.

logo

©2013 Medicton Group s.r.o.

T: +420 233 338 538

E: info@medicton.com

W: www.medicton.cz